Fizjoterapeuta dla dziecka

Dla każdej mamy oczywistym jest, że dziecko należy konsultować z pediatrą i położną. Nie zapominajmy jednak o fizjoterapeutach.

Fizjoterapeutę warto odwiedzić jeszcze przed narodzinami dziecka, żeby dowiedzieć się, jak prawidłowo podnosić dziecko, jak nosić je na rękach, jak układać do snu i jakich pozycji kategorycznie unikać. Zbyt często uważa się, że to intuicyjne i każda matka to wie. Tymczasem w szpitalach nie koryguje się nieprawidłowego noszenia dzieci, nie zachęca się do korzystania z rożków i becików, nie pokazuje się, jak trzymać dziecko do odbicia. To wszystko ma niebagatelny wpływ na rozwój dziecka.

Zaleca się również wizytę u fizjoterapeuty, gdy dziecko zacznie siadać i raczkować. Jest to kolejny moment w życiu dziecka, gdy bardzo istotne jest wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości.

Należy przełamać funkcjonujący trend, że do fizjoterapeuty chodzi się wyłącznie wtedy, gdy coś nas niepokoi. Wtedy wizyta jest absolutnie konieczna. Nie należy jednak zapominać, że rodzic może nie zauważyć wszystkiego, a wiele matek nie zdaje sobie sprawy z tego, ile złego mogą wyrządzić babcie i ciocie, które źle trzymają maluszka oraz nieprawidłowo dobrane nosidła lub źle zamotane chusty. Warto też pamiętać, że fizjoterapeuta podpowie, jak radzić sobie z bólem brzuszka u dziecka, jak koić płacz, jak usypiać. Pokaże również, jak wykonywać masaż u dziecka. Często wizyta u fizjoterapeuty wiąże się z wykonaniem masażu relaksacyjnego, po którym niemowlę zdecydowanie lepiej się czuje.

Jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę dla dziecka?

Pierwszym krokiem jaki polecamy to zapytać rodzinę i/lub znajomych czy mogą kogoś polecić. Być może ktoś z nich miał podobną sytuację do Twojej i też musiał znaleźć rehabilitanta dla swojego dziecka. Wybierając się do osoby z polecenia, masz pewność co do zaangażowania i kompetencji danego terapeuty – bo przecież masz o nim wiadomości z pierwszej ręki.

Zawsze warto sprawdź rekomendacje w serwisach internetowych zajmujących się medycyną i zdrowiem. Co prawda nie są to informacje z pierwszej ręki, ale zawsze warto sprawdzić kto w naszej dzielnicy jest polecany. Zazwyczaj internauci dość rzetelnie dzielą się swoimi opiniami. Mogą one pomóc Ci w decyzji w ręce którego rehabilitanta dziecięcego chcesz oddać swoją pociechę.

Dobrą praktyką jest sprawdzenie kompetencji osoby pod opiekę której oddajemy nasz skarb. W przypadku rehabilitantów dziecięcych najważniejsze jest, aby mieli oni zaświadczenia o przebyciu specjalistycznych kursów dających narzędzia do pracy z dziećmi.

Wybierając rehabilitanta dla naszego dziecka, warto też zastanowić się w jakiej odległości od naszego domu znajduje się gabinet czy placówka w której wybrana przez nas osoba pracuje. Nam dorosłym dojazd z jednego końca Warszawy na drugi często daje się we znaki i jest uciążliwy. A co dopiero naszym pociechom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.