sporty letnie dla dzieci

Idealny sport dla dzieci letnią porą

Lato to czas wymarzony na wszelkie aktywności na świeżym powietrzu. Cała rodzina może bardzo aktywnie spędzać wolny czas, a do wyboru jest całe mnóstwo mniej lub bardziej zorganizowanych zajęć sportowych – od zwykłego pluskania się w wodzie, po regularne kolonie sportowe. Żadna inna pora roku nie sprzyja aktywności fizycznej tak jak lato, gdy nie brakuje doskonałej pogody i czasu wolnego. Jakie propozycje są zatem szczególnie godne uwagi? Jaki sport dla dziecka jest w tym czasie najlepszym wyborem?

Sporty w wodzie… A może na plaży?

Klasyką sportów uprawianych w lecie są wszelkie aktywności w wodzie. Pływania można uczyć dzieci już od najmłodszych lat – oferta zajęć na basenie dla niemowląt to już standard. Starsze dzieci oczywiście także nie pogardzą pływaniem. Dzieci, które posiadły już taką umiejętność, mogą zatem pływać z rówieśnikami na strzeżonych kąpieliskach czy basenach. Zaś maluchy nie potrafiące pływać z przyjemnością popluskają się w brodziku.

Poza pływaniem, dzieci mogą spróbować swoich sił w innych sportach wodnych. Żeglarstwo czy kajakarstwo to doskonały sposób na spędzanie upalnych, letnich dni. Nie brakuje szkółek żeglarskich czy zorganizowanych wyjazdów tematycznych dla dzieci. To może być początek przygody na całe życie!

Plaża to ulubiona sceneria letnich zabaw dzieci w każdym wieku. Daje bowiem nieograniczone możliwości zarówno aktywnego spędzania czasu, jak i odpoczynku. Siatkówka plażowa, tory przeszkód czy wyścigi, zabawa w berka… Możliwości są nieograniczone. W taką aktywność mogą zaangażować się także rodzice, co skutecznie umili im czas spędzany nad wodą.

Rower, rolki i hulajnoga, czyli letnie klasyki

Lato to idealna pora roku na wykorzystanie pięknej pogody w celu nauki jazdy na rowerze czy wrotkach. A dzieci, które już posiadły tę sztukę, mogą ją do woli doskonalić. Rowerowe wycieczki rodzinne do parku krajobrazowego czy kurs na rolkach wokół parku to oryginalny sposób na zwiedzanie zarówno okolicznych atrakcji, jak i tych wyjazdowych. Taki sport dla dzieci to doskonała alternatywa zarówno dla przedszkolaków, którzy doskonale poradzą sobie z jazdą na rowerku biegowym czy na hulajnodze, jak i dla nastolatków. No i oczywiście dla rodziców. Warto oczywiście rozważyć wycieczki piesze – krótsze lub dłuższe spacery umożliwią dotarcie wszędzie tam, gdzie rower czy rolki nie dadzą rady.

Gry zespołowe

Siatkówka, piłka nożna, badminton, tenis ziemny czy stołowy… Każda forma ruchu angażująca więcej niż jedną osobę to świetny sposób na zdrowy ruch i zdrową rywalizację. To doskonała motywacja dla dziecka, by zaangażować się w jakąś formę aktywnego wypoczynku. To sposób na nawiązywanie nowych znajomości i umiejętności, które przydadzą się na zajęciach w- f w szkole czy na zajęciach dodatkowych.

Niezapomnianych wrażeń dostarczą także quady czy parki linowe. Lato to oczywiście doskonały czas na zajęcia organizowane pod dachem. Hale sportowe, bawialnie dla dzieci, sztuczne ścianki wspinaczkowe czy gimnastyka dla dzieci są fajnym wyjściem, gdy pogoda nie dopisuje.