Aplikacja pomoże dzieciom w zabawie.
Nietypowe warsztaty Książnicy Kopernikańskiej

Takich warsztatów plastycznych jeszcze nie było w Toruniu. Już w najbliższą sobotę najmłodsi będą mogli nauczyć się tworzenia form w masie plastycznej, ich nauczycielem będzie jednak… specjalna aplikacja. Otwarte warsztaty zorganizowane przez Książnicę Kopernikańską odbędą się w toruńskim centrum handlowym Nowe Bielawy.

Praca w plastelinie lub w innej masie plastycznej rozwija zdolności motoryczne dziecka, a także pobudza wyobraźnię i myślenie przestrzenne. Taki też jest cel przygotowanych na 10 września warsztatów pt. „Kreatywnie z Plastuśiem”, które odbędą się w Nowych Bielawach.

To już kolejne zajęcia, jakie wspólnie z centrum handlowym organizuje Książnica Kopernikańska. Tym razem najmłodsi będą mieli okazję nauczyć się formowania postaci w specjalnej masie Hey Clay, która jest alternatywą dla plasteliny.

Pomoże im w tym natomiast aplikacja, która krok po kroku pokaże dzieciom, jak z sukcesem stworzyć figurkę Plastusia, bohatera znanego z „Plastusiowego pamiętnika” Marii Kownackiej, książki, która po raz pierwszy ukazała się w 1936 r. i do dziś jest jedną z najpopularniejszych powieści dla dzieci.

– Przygotowane warsztaty mają kilka celów edukacyjnych. Przede wszystkim chcemy zachęcić dzieci do twórczego myślenia i rozwoju zdolności manualnych, w tym przypadku z pomocą nowoczesnych technologii, które coraz częściej wspierają zabawę i naukę dziecka – mówi Marta Sójkowska, marketing manager CH Nowe Bielawy.

– Z drugiej strony, chcemy zachęcić do czytania, sięgania po książki, które pobudzają wyobraźnię dziecka. Nieprzypadkowo bohaterem warsztatów stał się Plastuś, literacka postać, kultowa wśród dzieci z różnych pokoleń, znana już naszym… pradziadkom.  Liczymy, że w ten oryginalny sposób najmłodsi odkryją ją dla siebie – dodaje.

Przygotowane przez Nowe Bielawy i Książnicę Kopernikańską warsztaty są bezpłatne, może zgłosić się na nie każdy. Stworzone figurki dzieci będą mogły zabrać ze sobą do domu. Dla uczestników przygotowano także prezent do czytania, informują organizatorzy. Zajęcia odbywają się w godz. od 10.00 do 14.00.

***

Centrum  Handlowe Nowe Bielawy zlokalizowane jest we wschodniej części Torunia w pobliżu DK 15 i 80 oraz autostrady A1, niecałe 15 minut od Starego Miasta. Otwarty w 2002 roku obiekt ma powierzchnię 25 tys. m kw. GLA i liczy sobie 70 sklepów, restauracji i punktów usługowych. Wśród kluczowych najemców znaleźć można m.in. Carrefour, Jysk, RTV Euro AGD, Douglas, home&you, Big Star, Carry, Rossmann, Pepco i CCC. Zmotoryzowani mają tutaj do dyspozycji 1250 miejsc postojowych/ www.nowe-bielawy.pl

Newbridge Poland to spółka skupiająca się na inwestowaniu w centra handlowe typu convenience oraz parki handlowe.  Obecnie w portfolio Newbridge Poland znajduje się 6 obiektów handlowych w Polsce: Centrum Nowe Czyżyny w Krakowie, Centrum Nowe Bielawy w Toruniu, Centrum Nowa Górna w Łodzi oraz Parki Handlowe Newbridge, zlokalizowane w Grodzisku Mazowieckim, Włocławku i Namysłowie. Więcej informacji: newbridge.com.pl

Sposoby na wychowanie dzieci

Dla rozwijającego się malucha czy dorastającego nastolatka ważne jest coś, czego nie kupisz – czas. Nawet kilkadziesiąt minut dziennie spędzonych na szczerej rozmowie pozwoli na rozwijanie jego ciekawości dotyczącej świata. Ważne jest także uzmysłowienie dziecku roli dziadków i szacunku, którym powinni ich darzyć.

Już od pierwszych lat życia należy wpajać maluchowi, jak ważny jest kontakt z drugim człowiekiem.

Warto również porozmawiać z wychowawcą i wypytać go, w jaki sposób dziecko traktuje inne osoby: czy jest miłe, empatyczne i jak odnajduje się w pracy w grupie rówieśników.

Rodzice są dla dziecka autorytetem, który mimowolnie naśladuje. Modelowanie zachowania jest więc jedną z najlepszych metod nauczania. Matka i ojciec, jako przykład, powinni z życzliwością wypowiadać się o innych oraz nieść pomoc potrzebującym.

Wychowanie dobrego człowieka zależy również od okazywania mu wdzięczności: za pomoc w posprzątaniu domu czy opiekę nad młodszym rodzeństwem. Według naukowców, osoby, które dziękują, są bardziej pomocne, hojne, empatyczne i skłonne do wybaczania.

W domu nie powinno się także zapominać o kolejnych magicznych słowach: „proszę” oraz „przepraszam”.

Wszyscy wiemy, że dla naszych dzieci najważniejsze jest to, żeby spędzać z nami czas. To niby jest oczywiste, ale sporo rodziców, popełnia tu błąd. Nasze dziecko więcej skorzysta, gdy poświęcimy godzinę na wspólne rysowanie, układanie puzzli lub czytanie, niż spędzimy z nim trzy, ale w tym czasie będziemy odpisywać na maile, sprzątać lub gotować. Tu chodzi o jakość, a nie ilość. Warto się zaangażować, słuchać uważnie, patrzeć dziecku w oczy w czasie rozmowy, poświęcać mu całą uwagę. Dzięki temu poczuje się ważne, interesujące.

Odwaga w codziennym działaniu, to prawdziwy skarb, w jaki możemy wyposażyć swoje dzieci. Większość rodziców boi się o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie swoich pociech, więc za wszelką cenę chce jak najlepiej chronić je przed porażkami i rozczarowaniami. Nie strasz dziecka konsekwencjami, raczej mu je spokojnie i cierpliwie uświadamiaj. Nie zniechęcaj do podejmowania prób ze strachu, że mu się nie uda. Poniesie kilka porażek, ale w końcu się nauczy. Chwal je za sukcesy, zachęcaj do kolejnych prób.