Fizjoterapeuta dla dziecka

Dla każdej mamy oczywistym jest, że dziecko należy konsultować z pediatrą i położną. Nie zapominajmy jednak o fizjoterapeutach.

Fizjoterapeutę warto odwiedzić jeszcze przed narodzinami dziecka, żeby dowiedzieć się, jak prawidłowo podnosić dziecko, jak nosić je na rękach, jak układać do snu i jakich pozycji kategorycznie unikać. Zbyt często uważa się, że to intuicyjne i każda matka to wie. Tymczasem w szpitalach nie koryguje się nieprawidłowego noszenia dzieci, nie zachęca się do korzystania z rożków i becików, nie pokazuje się, jak trzymać dziecko do odbicia. To wszystko ma niebagatelny wpływ na rozwój dziecka.

Zaleca się również wizytę u fizjoterapeuty, gdy dziecko zacznie siadać i raczkować. Jest to kolejny moment w życiu dziecka, gdy bardzo istotne jest wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości.

Należy przełamać funkcjonujący trend, że do fizjoterapeuty chodzi się wyłącznie wtedy, gdy coś nas niepokoi. Wtedy wizyta jest absolutnie konieczna. Nie należy jednak zapominać, że rodzic może nie zauważyć wszystkiego, a wiele matek nie zdaje sobie sprawy z tego, ile złego mogą wyrządzić babcie i ciocie, które źle trzymają maluszka oraz nieprawidłowo dobrane nosidła lub źle zamotane chusty. Warto też pamiętać, że fizjoterapeuta podpowie, jak radzić sobie z bólem brzuszka u dziecka, jak koić płacz, jak usypiać. Pokaże również, jak wykonywać masaż u dziecka. Często wizyta u fizjoterapeuty wiąże się z wykonaniem masażu relaksacyjnego, po którym niemowlę zdecydowanie lepiej się czuje.

Jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę dla dziecka?

Pierwszym krokiem jaki polecamy to zapytać rodzinę i/lub znajomych czy mogą kogoś polecić. Być może ktoś z nich miał podobną sytuację do Twojej i też musiał znaleźć rehabilitanta dla swojego dziecka. Wybierając się do osoby z polecenia, masz pewność co do zaangażowania i kompetencji danego terapeuty – bo przecież masz o nim wiadomości z pierwszej ręki.

Zawsze warto sprawdź rekomendacje w serwisach internetowych zajmujących się medycyną i zdrowiem. Co prawda nie są to informacje z pierwszej ręki, ale zawsze warto sprawdzić kto w naszej dzielnicy jest polecany. Zazwyczaj internauci dość rzetelnie dzielą się swoimi opiniami. Mogą one pomóc Ci w decyzji w ręce którego rehabilitanta dziecięcego chcesz oddać swoją pociechę.

Dobrą praktyką jest sprawdzenie kompetencji osoby pod opiekę której oddajemy nasz skarb. W przypadku rehabilitantów dziecięcych najważniejsze jest, aby mieli oni zaświadczenia o przebyciu specjalistycznych kursów dających narzędzia do pracy z dziećmi.

Wybierając rehabilitanta dla naszego dziecka, warto też zastanowić się w jakiej odległości od naszego domu znajduje się gabinet czy placówka w której wybrana przez nas osoba pracuje. Nam dorosłym dojazd z jednego końca Warszawy na drugi często daje się we znaki i jest uciążliwy. A co dopiero naszym pociechom.

Jak dbać o zdrowie dzieci

  1. Jedz regularnie 5 posiłków, pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu. Najzdrowiej jest mieć posiłki w odstępach 3-4 godzinnych – ale bez przekąsek pomiędzy nimi (warto wtedy pić wodę!). Taki rytm zapewnia optymalny metabolizm, który sprzyja dobrej sprawności umysłowej i fizycznej.
  2. Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości, najlepiej w formie surowej lub minimalnie przetworzonej. Warzywa i owoce są bogatym źródłem wielu ważnych witamin i składników mineralnych (m.in. witaminy C), a także błonnika oraz naturalnych przeciwutleniaczy (tzw. antyoksydantów), które neutralizują szkodliwe wolne rodniki.
  3. Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste, do których zaliczamy m.in. mąkę i pieczywo razowe, kasze, ryż brązowy, płatki zbożowe. Produkty te są bogatym źródłem węglowodanów złożonych, zapewniających organizmowi energię, a także witamin z grupy B, błonnika i wielu istotnych składników mineralnych (m.in. żelaza i magnezu).
  4. Pij co najmniej 3-4 szklanki mleka dziennie. Ale jeśli go nie lubisz, możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem. Produkty mleczne są najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia, który jest niezbędny do budowy kości i zębów.
  5. Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych. Produkty z tej grupy są źródłem szczególnie ważnego w okresie wzrostu i rozwoju pełnowartościowego białka, a także żelaza.
  6. Zrezygnuj ze słodkich napojów (np. oranżad i napojów owocowych) oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami). Jedzenie słodyczy sprzyja m.in. powstawaniu nadwagi i otyłości, ale także próchnicy zębów. A co z sokami owocowymi, które zawierają wyłącznie naturalnie występujące w nich cukry? Według najnowszych zaleceń, dzieci w wieku 4-6 lat mogą spożywać ich nie więcej niż 170 ml dziennie (około pół szklanki), a dzieci od 7 roku życia do 230 ml, czyli co najwyżej szklankę soku owocowego dziennie.
  7. Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast-food. Nadmierne spożycie soli sprzyja rozwojowi wielu chorób przewlekłych, w tym także otyłości.
  8. Bądź codziennie aktywny fizycznie (co najmniej godzinę dziennie), ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godzin na dobę. Regularne ćwiczenia pomagają zwiększyć tkankę mięśniową i mineralizację kości, a jednocześnie zmniejszają tkankę tłuszczową. Codzienna aktywność fizyczna poprawia też sprawność umysłową oraz pomaga w uzyskaniu atrakcyjnego wyglądu.
  9. Wysypiaj się, aby twój mózg mógł wypocząć. Niedobór snu powoduje nie tylko problemy z koncentracją, ale także zwiększa ryzyko otyłości. Dzieci od 6 do 12 lat powinny spać co najmniej 10 godzin na dobę.
  10. Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała. Te proste pomiary pozwalają na wczesne wykrycie niedowagi, nadwagi i otyłości, a także różnego rodzaju zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *