
Idealny sport dla dzieci letnią porą
Lato to czas wymarzony na wszelkie aktywności na świeżym powietrzu. Cała rodzina może bardzo aktywnie spędzać wolny czas, a do wyboru jest całe mnóstwo mniej lub bardziej zorganizowanych zajęć sportowych – od zwykłego pluskania się w wodzie, po regularne kolonie sportowe. Żadna inna pora roku nie sprzyja aktywności fizycznej tak jak lato, gdy nie brakuje doskonałej pogody i czasu wolnego. Jakie propozycje są zatem szczególnie godne uwagi? Jaki sport dla dziecka jest w tym czasie najlepszym wyborem?
Sporty w wodzie… A może na plaży?
Klasyką sportów uprawianych w lecie są wszelkie aktywności w wodzie. Pływania można uczyć dzieci już od najmłodszych lat – oferta zajęć na basenie dla niemowląt to już standard. Starsze dzieci oczywiście także nie pogardzą pływaniem. Dzieci, które posiadły już taką umiejętność, mogą zatem pływać z rówieśnikami na strzeżonych kąpieliskach czy basenach. Zaś maluchy nie potrafiące pływać z przyjemnością popluskają się w brodziku.
Poza pływaniem, dzieci mogą spróbować swoich sił w innych sportach wodnych. Żeglarstwo czy kajakarstwo to doskonały sposób na spędzanie upalnych, letnich dni. Nie brakuje szkółek żeglarskich czy zorganizowanych wyjazdów tematycznych dla dzieci. To może być początek przygody na całe życie!
Plaża to ulubiona sceneria letnich zabaw dzieci w każdym wieku. Daje bowiem nieograniczone możliwości zarówno aktywnego spędzania czasu, jak i odpoczynku. Siatkówka plażowa, tory przeszkód czy wyścigi, zabawa w berka… Możliwości są nieograniczone. W taką aktywność mogą zaangażować się także rodzice, co skutecznie umili im czas spędzany nad wodą.
Rower, rolki i hulajnoga, czyli letnie klasyki
Lato to idealna pora roku na wykorzystanie pięknej pogody w celu nauki jazdy na rowerze czy wrotkach. A dzieci, które już posiadły tę sztukę, mogą ją do woli doskonalić. Rowerowe wycieczki rodzinne do parku krajobrazowego czy kurs na rolkach wokół parku to oryginalny sposób na zwiedzanie zarówno okolicznych atrakcji, jak i tych wyjazdowych. Taki sport dla dzieci to doskonała alternatywa zarówno dla przedszkolaków, którzy doskonale poradzą sobie z jazdą na rowerku biegowym czy na hulajnodze, jak i dla nastolatków. No i oczywiście dla rodziców. Warto oczywiście rozważyć wycieczki piesze – krótsze lub dłuższe spacery umożliwią dotarcie wszędzie tam, gdzie rower czy rolki nie dadzą rady.
Gry zespołowe
Siatkówka, piłka nożna, badminton, tenis ziemny czy stołowy… Każda forma ruchu angażująca więcej niż jedną osobę to świetny sposób na zdrowy ruch i zdrową rywalizację. To doskonała motywacja dla dziecka, by zaangażować się w jakąś formę aktywnego wypoczynku. To sposób na nawiązywanie nowych znajomości i umiejętności, które przydadzą się na zajęciach w- f w szkole czy na zajęciach dodatkowych.
Niezapomnianych wrażeń dostarczą także quady czy parki linowe. Lato to oczywiście doskonały czas na zajęcia organizowane pod dachem. Hale sportowe, bawialnie dla dzieci, sztuczne ścianki wspinaczkowe czy gimnastyka dla dzieci są fajnym wyjściem, gdy pogoda nie dopisuje.
Sport dla dzieci
Najprostszą receptą na zdrowie jest uprawianie sportu. Nie chodzi tu o wyczynowe uprawianie kolarstwa czy biegi w maratonach, ale przystosowaną do naszego trybu życia aktywność fizyczną. Dla jednych będzie to więc jazda do pracy na rowerze, pływanie czy częste spacery.
Rozwijanie zamiłowania do aktywności fizycznej i wypracowanie w dziecku potrzeby ruchu jest szczególnie ważne w procesie wychowania. Ważne, by od najmłodszych lat uzmysławiać dziecku, że aktywność fizyczna i uprawianie sportu są najprostszą drogą do poprawy samopoczucia i kondycji, a przede wszystkim zachowania zdrowia.
Zalet aktywności sportowej nie sposób wymienić w jednym miejscu. Odpowiednio dobrany rodzaj sportu pozwoli dziecku na prawidłowy rozwój fizyczny. Rozwinie jego sprawność i zmysł równowagi, wzmocni mięśnie, zapewni prawidłową koordynację ruchów, ich zwinność, harmonię i precyzję, a co najważniejsze zapewni dziecku zwiększoną odporność przed chorobami. Zajęcia sportowe równie pozytywnie wpływają na rozwój psychiczny. Uczą dzieci wytrwałości i systematyczności w osiąganiu zamierzonego celu, pobudzają ambicję, uczą pracy w zespole oraz odpowiedzialności. Sport jest również doskonałym narzędziem do wypracowania w dziecku poczucia własnej wartości, walki ze słabościami i pobudzania wiary w siebie.
Ruch jest niezbędny do poznania własnego ciała i nabrania pewności w kontroli nad nim. Ruch pozwala stać się samodzielnym, dzięki czemu świat staje się bardziej dostępny. Dzieci szybciej realizują swoje potrzeby, wzmacniając swoje poczucie odrębności i samodzielności. Uczą się w ten sposób pewności siebie i sprawności. Często ruch pomaga w budowaniu poczucia bezpieczeństwa, nawiązywania kontaktów i relacji. Rodzice wykonujący różne aktywności wspólnie ze swoim dzieckiem wzmacniają wzajemne więzi i relacje. Ruch sprawia, że dzieci rozwijają się intelektualnie i poznawczo. Najlepszą metodą wychowawczą jest dawanie dobrego przykładu, więc na swoim przykładzie uczmy dziecko, że sport to ważny aspekt życia – pomaga zachować zdrowie, a przy okazji może stać się świetną zabawą. Sport dzieci nie powinien stać się celem w życiu, ale po prostu jednym z jego elementów. Dzieci nie powinny trenować dla wyników czy medali, ale dla własnej satysfakcji. Niech dziecko uczy się poprzez sport osiągania kolejnych wyznaczonych celów.
Ruch nie oznacza od razu sportu, a tym bardziej rywalizacji. Dzieci są za małe na rywalizację, one przede wszystkim muszą skupić się na współdziałaniu i umiejętności nawiązywania kontaktów społecznych, a te można również kształtować przy pomocy ruchu i wspólnych aktywizujących zabaw.
Dzieci uwielbiają spędzać czas z rodzicami, a możliwości wspólnych ćwiczeń jest wiele – choćby zabawa w berka w parku, tańce przy muzyce w domu czy chodzenie po krawężniku na skwerku. Najważniejsze, aby rodzic pozytywnie podchodził do aktywności fizycznej, nie tylko proponował ją dziecku, ale również uczestniczył w niej, dawał dobry przykład. Wydawać by się mogło, że wspólne ćwiczenia z dzieckiem wymagają od rodzica nie lada organizacji, w rzeczywistości jednak wystarczy tylko zadbać o kilka spraw:
- ustal odpowiedni czas na aktywność – dziecko powinno być zdrowe (choroby zakaźne są bezwzględnym przeciwwskazaniem do ćwiczeń), wypoczęte i najedzone (ale nie bezpośrednio po posiłku).
- dziecko powinno być ubrane w wygodne i przewiewne ubranie, jeżeli ćwiczycie na zewnątrz, strój powinien być dopasowany do pogody.
- decydując się na ćwiczenia na świeżym powietrzu wybierz bezpieczne miejsce – z dala od ruchu drogowego, zapewniające Wam swobodę ruchów.
- ćwicząc w domu przewietrz wcześniej pomieszczenie i zadbaj o komfortową temperaturę. W miarę możliwości usuń przedmioty i meble, które mogą przeszkadzać w ćwiczeniach.