Sposoby na zmotywowanie dziecka do sportu

Ruch to zdrowe – ta znana wszystkim od lat maksyma dziś nabiera szczególnego znaczenia. Dlaczego? Dzieci w Polsce lawinowo tyją, co pociąga za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Otyłość to bowiem nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim – zdrowotny. Większość powszechnych chorób przewlekłych jest konsekwencją braku ruchu; mowa m. in. o cukrzycy, miażdżycy, zawale serca czy nowotworach. Z czego wynika obecny już od najmłodszych lat problem z nadwagą? Ze źle zbilansowanej diety, powszechnej dostępności przetworzonej żywności oraz siedzącego trybu życia. Warto zatem jak najwcześniej zarazić dziecko miłością do sportu. Jak to zrobić?

Daj dziecku dobry przykład

Podstawą edukacji najmłodszych dzieci, ale także tych starszych, jest naśladownictwo. Jeśli zatem maluch będzie dorastał w aktywnej rodzinie, zamiłowanie do sportu przyjdzie mu bez wysiłku. Maluch podpatrujący ćwiczącą mamę czy aktywnego tatę wyrośnie w przekonaniu, że aktywność fizyczna to stały element dnia. Ponadto jeśli rodzic jest aktywny na co dzień, to bez trudu zaaranżuje czas spędzany z dzieckiem tak, aby naturalnie wpleść elementy ruchu w zabawę. W przypadku starszych dzieci działa ta sama zasada; rodzic zachęcający dziecko do ruchu, a jednocześnie sam spędzający popołudnia przed telewizorem, nie brzmi zbyt wiarygodnie, prawda?

Aktywna rodzina nigdy się nie nudzi i potrafi bardzo ciekawie zaaranżować każdą zabawę. Zwykły spacer może zamienić się zatem w fascynujący tor wyścigowy po parku czy wyścigi do domu. Ponadto osoby świadomie podejmujące aktywny tryb życia zazwyczaj przykładają większą uwagę na to, co jedzą. A to kolejny ukłon w stronę zdrowia.

Niech ruch będzie postrzegany jako zabawa

Sport dla dziecka od najmłodszych lat powinien być wplatany w codzienną zabawę. Jazda na rowerku biegowym, skoki na trampolinie, zajęcia na basenie czy gra w piłkę – mało które dziecko odmówi takiej frajdy, gdyż postrzega takie aktywności jako bardzo ciekawą zabawę. Bez nadmiernej presji i słuchając preferencji dziecka, można uczynić ze sportu doskonałą frajdę. A gdy zdrowy nawyk zostanie już wpojony, dziecko samo będzie wybierać aktywne spędzanie wolego czasu. Nie należy zatem wywierać na dziecku presji – niech samo dokona wyboru ulubionej aktywności. Do wyboru jest swobodna aktywność w domu lub na zajęciach zorganizowanych: zajęcia z trenerem, ale też niczym nie ograniczone wygłupy w bawialni. Szczególnie w przypadku starszych dzieci zauważalna jest tendencja rodziców do realizowania swoich niespełnionych ambicji. Tata chciał trenować piłkę nożną, więc syn też niech trenuje… Ale to ma być przyjemność dla dziecka, inaczej to nie zadziała, a dziecko zrazi się do sportu.

Mądrze motywuj

Miłość do sportu można wzbudzić na wiele sposobów. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym potraktują sport jako zabawę, natomiast starszym dzieciom można przedstawić szereg zalet wynikających z jego uprawiania. Warto podkreślić aspekty zdrowotne, ale także społeczne – integrację z rówieśnikami i możliwość zaimponowania innym osiąganymi wynikami sportowymi. Można odwołać się do ducha rywalizacji, ale z zastrzeżeniem, iż tak naprawdę istotne jest przekraczanie własnych możliwości i samodoskonalenie, a nie prześciganie innych. Taka lekcja samodyscypliny i hartu ducha, jaką są zajęcia sportowe, to najlepszy sposób na kształtowanie charakteru. Sport dla dziecka powinien zatem stać się priorytetem każdego rodzica – to inwestycja w zdrowie i właściwy rozwój psychofizyczny.