Więcej drzew dla przedszkolaków

Wrocławskie przedszkole nr 82 przy ul. ks. Bonczyka 52 stało się jeszcze bardziej zielone – połączone siły przedszkolaków i wolontariuszy z firmy deweloperskiej Develia posadziły na terenie placówki kilkadziesiąt drzew i krzewów. Mali wrocławianie wzięli również udział w warsztatach edukacyjno-florystycznych.

Jak wynika z badań szwajcarskich naukowców opublikowanych w czasopiśmie „Science”, możemy ograniczyć skutki zmian klimatu poprzez zasadzenie miliarda drzew. Akcja na tak wielką skalę pomoże w neutralizowaniu ogromnych ilości dwutlenku węgla – w ciągu kilkudziesięciu lat nasadzenia będą w stanie zaabsorbować z naszej atmosfery niemalże 750 miliardów ton tego zatrzymującego ciepło gazu. Liczba ta odpowiada ilości CO2 wyemitowanego przez ludzkość w ciągu ostatniego ćwierćwiecza.

Firma Develia dołożyła do tej akcji swoją cegiełkę, sadząc na terenie przedszkola nr 82 kilkadziesiąt drzew i krzewów, m.in. magnolii, wiśni ozdobnych, klonów, hortensji bukietowych, róż, dereni, kalin i innych gatunków. W pracach ogrodniczych pracownikom Develii towarzyszyli wychowankowie przedszkola, którzy wzięli również udział w specjalnych warsztatach edukacyjno-florystycznych.

Zespół ekspertów z Fundacji Dotlenieni.org opowiedział najmłodszym, dlaczego sadzenie drzew i dbanie o środowisko jest takie ważne, jak działa fotosynteza i co mogą oznaczać dla nas zmiany klimatyczne. Następnie zespoły złożone z wolontariuszy Develii oraz przedszkolaków utworzyli kokedamy – wywodzące się z Japonii, oryginalne dekoracje roślinne, które ozdobią wnętrza przedszkola i usprawnią wymianę powietrza.  

Akcja zadrzewiania przedszkola nr 82 we Wrocławiu to pierwsza odsłona naszej wspólnej inicjatywy z fundacją Dotlenieni.org. W jej ramach przeprowadzimy nasadzenia drzew w miastach, w których prowadzimy inwestycje – we Wrocławiu oraz Warszawie, Gdańsku, Krakowie i w Katowicach. Lubimy mieszkać w pobliżu parków i obszarów zielonych, jednak w dużych polskich aglomeracjach często takich terenów brakuje. Naszą ambicją jest to zmienić. Nasadzenia łączone będą z akcjami edukacyjnymi, popularyzującymi proekologiczne praktyki i zdrowy tryb życia – zapowiada Jagoda Najwer, junior marketing manager w firmie Develia S.A., organizatorka akcji. 

Zarówno wychowankowie przedszkola, jak i jego kadra przystąpili do akcji z dużym entuzjazmem. „Drzewa należy sadzić, żeby rosły i można było z nich zrywać jedzenie”, powiedział 4-letni Tomek.  „Drzewa są ważne, bo dają nam cień latem. Będziemy o nie dbać”, zapowiedziała 3-letnia Lila.

 „Dzięki takim akcjom dzieci nie tylko uczą się troski o roślinność. Zapewniają też dostęp do zieleni sobie oraz następnym pokoleniom. Jestem pewna, że za ponad 20 lat nasi wychowankowie będą przychodzić tu ze swoimi dziećmi i opowiadać im, że to oni posadzili te drzewa” – mówiła Edyta Gajewska, dyrektor przedszkola.

Develia, która w tym roku obchodzi 15-lecie działalności, to jeden z największych deweloperów w Polsce. Firma zrealizowała 38 osiedli, składających się w sumie ze 101 etapów inwestycyjnych – to ponad 14 tys. mieszkań o powierzchni przeszło 760 tys. m kw. Dzięki bogatemu doświadczeniu i kadrze wysokiej klasy specjalistów Develia dostarcza swoim nabywcom nieruchomości mieszkaniowe o niezmiennie najwyższej jakości.

Link do fotorelacji: https://drive.google.com/drive/folders/1iGJ67fgmXklFrh7og1J6xidbxvZDgOgY

O DEVELII 

Develia to jeden z największych deweloperów w Polsce, realizujący inwestycje mieszkaniowe oraz komercyjne w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Katowicach.  Od 2007 r. Develia (poprzednio LC Corp) jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2021 r. firma wypracowała 911,9 mln zł przychodów ze sprzedaży i 153,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto.

Sposoby na wychowanie dzieci

Dla rozwijającego się malucha czy dorastającego nastolatka ważne jest coś, czego nie kupisz – czas. Nawet kilkadziesiąt minut dziennie spędzonych na szczerej rozmowie pozwoli na rozwijanie jego ciekawości dotyczącej świata. Ważne jest także uzmysłowienie dziecku roli dziadków i szacunku, którym powinni ich darzyć.

Już od pierwszych lat życia należy wpajać maluchowi, jak ważny jest kontakt z drugim człowiekiem.

Warto również porozmawiać z wychowawcą i wypytać go, w jaki sposób dziecko traktuje inne osoby: czy jest miłe, empatyczne i jak odnajduje się w pracy w grupie rówieśników.

Rodzice są dla dziecka autorytetem, który mimowolnie naśladuje. Modelowanie zachowania jest więc jedną z najlepszych metod nauczania. Matka i ojciec, jako przykład, powinni z życzliwością wypowiadać się o innych oraz nieść pomoc potrzebującym.

Wychowanie dobrego człowieka zależy również od okazywania mu wdzięczności: za pomoc w posprzątaniu domu czy opiekę nad młodszym rodzeństwem. Według naukowców, osoby, które dziękują, są bardziej pomocne, hojne, empatyczne i skłonne do wybaczania.

W domu nie powinno się także zapominać o kolejnych magicznych słowach: „proszę” oraz „przepraszam”.

Wszyscy wiemy, że dla naszych dzieci najważniejsze jest to, żeby spędzać z nami czas. To niby jest oczywiste, ale sporo rodziców, popełnia tu błąd. Nasze dziecko więcej skorzysta, gdy poświęcimy godzinę na wspólne rysowanie, układanie puzzli lub czytanie, niż spędzimy z nim trzy, ale w tym czasie będziemy odpisywać na maile, sprzątać lub gotować. Tu chodzi o jakość, a nie ilość. Warto się zaangażować, słuchać uważnie, patrzeć dziecku w oczy w czasie rozmowy, poświęcać mu całą uwagę. Dzięki temu poczuje się ważne, interesujące.

Odwaga w codziennym działaniu, to prawdziwy skarb, w jaki możemy wyposażyć swoje dzieci. Większość rodziców boi się o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie swoich pociech, więc za wszelką cenę chce jak najlepiej chronić je przed porażkami i rozczarowaniami. Nie strasz dziecka konsekwencjami, raczej mu je spokojnie i cierpliwie uświadamiaj. Nie zniechęcaj do podejmowania prób ze strachu, że mu się nie uda. Poniesie kilka porażek, ale w końcu się nauczy. Chwal je za sukcesy, zachęcaj do kolejnych prób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *